• slid
  • slid
  • slid

Praktyka


Jak wybierać najlepsze owoce i warzywa?Jak wybrać najlepsze owoce i warzywa?


Udzielimy Ci kilku praktycznych porad:
  1. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj owoce i warzywa ze sprawdzonych źródeł. Nie jest tajemnicą, że najzdrowsze warzywa rosną w przydomowych ogródkach, jabłka z minimalną ilością pestycydów, to te z babcinego sadu, a po jagody z maksymalną zawartością antyoksydantów należy wybrać się do lasu. Dobrym źródłem zdrowych owoców i warzyw są również gospodarstwa ekologiczne.
  2. Kupuj w sezonie. Po pierwsze, masz pewność, że owoce są świeże. Po drugie, te które wyrosły i dojrzały w naturalnych warunkach mają najwięcej prozdrowotnych substancji. Po trzecie, jeśli kupujesz poza sezonem, musisz liczyć się z tym, że zostały one wyhodowane w dalekich krajach, np. Chinach, zostały zebrane w stanie niedojrzałym i przebyły daleką podróż.
  3. Przy wyborze kieruj się zmysłami, najlepiej węchem, gdyż wzrok znacznie łatwiej jest oszukać. Pomidor powinien pachnieć pomidorem, to samo z truskawką, maliną, czy porzeczką. Owoce i warzywa, które powinny mieć charakterystyczny zapach, a go nie mają, zazwyczaj zawierają w sobie więcej chemikaliów niż substancji odżywczych.
  4. Uważaj na pleśń. Grzyby te znane są z wytwarzania toksycznych substancji. Jeśli dopiero w domu zauważyłeś, że zakupiony przez Ciebie owoc zarażony jest pleśnią, po prostu go wyrzuć. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to, co widzimy i nazywamy pleśnią to jedynie część grzybni, ta z zarodnikami, i zanim się ona wytworzy, strzępki grzyba zdążą już przerosnąć cały owoc.
  5. Wybieraj dojrzałe owoce. Zarówno te niedojrzałe, jak i przejrzałe mogą mieć zupełnie inny skład substancji czynnych – zielony pomidor zawiera toksyczną solaninę, dojrzały zawiera likopen, jeden z najlepszych antyoksydantów. Tu mała uwaga, z botanicznego punktu widzenia pomidor jest owocem. W przypadku warzyw korzeniowych nie ma takiego problemu – marchew może być młoda lub stara, ale zawsze da się z niej wycisnąć sok o podobnych właściwościach.

 Liczba odwiedzin strony: 1200